بلاک چین در خودروهای متصل

با نقش تکنولوژی بلاک چین در خودروهای متصل آشنا شوید

فهرست مطالب

چشم‌انداز صنعت خودرو به‌طور مداوم در حال تغییر است. خودروسازان به‌دنبال فناوری‌های جدید و توسعه یافته برای بهبود وسایل نقلیه و تجربه‌ی رانندگی هستند. خودروهای معمولی مسیر عجیبی را طی می‌کنند. نیاز فزاینده‌ای به فناوری وجود دارد که بتواند حجم عظیمی از داده‌های تولید شده را با بالاترین سطح امنیت مدیریت کند و فناوری بلاک چین راه‌حلی مناسب برای این امر است. بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل توانسته است این تغییرات را به‌خوبی ایجاد کند. شرکت‌های خودروسازی در حال کشف چگونگی استفاده از ویژگی‌های بلاک چین مانند دفتر کل توزیع شده و قراردادهای هوشمند برای بهبود خودروی خودران از نظر کارایی، قابلیت اطمینان، ایمنی و تجربه‌ی کلی کاربر هستند.

از همین رو در این متن از وبلاگ همران در نظر داریم تا نقش تکنولوژی بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل را با شما بررسی کنیم. ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که این تکنولوژی چگونه می‌خواهد صنعت خودروسازی را تغییر دهد. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید خوشحال می‌شویم تا انتهای متن ما را همراهی کنید. ضمن اینکه، اگر در این مورد اطلاعاتی دارید آن را با ما به‌اشتراک بگذارید.

کاربردهای فناوری بلاک‌چین در خودروهای متصل

کاربردهای فناوری بلاک چین در خودروهای متصل

فناوری بلاک چین همچنان در راس کار است تا صنعت خودرو را به سطح بعدی ارتقا دهد. به نظر می‌رسد امنیت ارائه شده توسط بلاک چین در مورد مدیریت داده‌های راننده، مجوز هویت، تراکنش‌های الکترونیکی و … آن‌قدر خوب است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. بلاک چین در صنعت خودرو درهای جدیدی را برای برنامه‌هایی مانند پرداخت‌های همتا‌به‌همتا (P2P) برای وسایل نقلیه‌ی خودران، حاکمیت خودرو، تحرک متصل و بسیاری موارد دیگر باز خواهد کرد.

1. به‌اشتراک‌گذاری و مدیریت داده، نقش کلیدی بلاک چین در خودروهای متصل

به‌اشتراک‌گذاری و مدیریت داده یکی دیگر از زمینه‌های قابل‌توجهی است که فناوری بلاک چین می‌تواند در آن نقش داشته باشد. در حالی که خودروهای خودران حجم عظیمی از داده‌های مربوط به رفتار رانندگی، ناوبری، استفاده از وسیله‌ی نقلیه، ترافیک و … را تولید می‌کنند، این داده‌ها باید بدون به خطر انداختن امنیت، ذخیره شده، به‌اشتراک گذاشته و تجزیه و تحلیل شوند. فناوری بلاک‌چین با دفتر کل توزیع شده و رمزنگاری آن، مدیریت سریع‌تر و ایمن‌تر داده‌ها را ممکن می‌سازد.

این مدیریت کارآمد داده با بلاک‌چین به خودروهای خودران امکان می‌دهد ترافیک را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل و قضاوت کنند، تصادفات را کاهش دهند، بهترین مسیرها را شناسایی کنند و زمان سفر را کاهش دهند. بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل می‌تواند به‌راحتی یک انقلاب ایجاد کند.

2. ایجاد اتصال بین هر آنچه که متحرک است

یکی دیگر از کاربردهای مهم فناوری بلاک چین، ایجاد اتصال بین هر آنچه که متحرک است. فناوری بلاک‌چین ارتباط دوطرفه سریع و کارآمد بین وسایل نقلیه و سایر امکانات پشتیبانی در شهر و جاده‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. می‌تواند یک شبکه‌ی قابل اعتماد ایجاد کند و تراکنش‌های همتابه‌همتا را با سطح بالایی از امنیت فعال کند. طبق گزارش فراست و سالیوان، تا سال 2025، این احتمال وجود دارد که 10 تا 15 درصد از تراکنش‌های وسایل نقلیه‌ی متصل از طریق بلاک چین انجام شود.

بلاک چین امنیت وسایل نقلیه‌ی خودران و شبکه‌ای را افزایش می‌دهد؛ زیرا می‌تواند سازندگان را تحت یک درایو مشترک و پایگاه داده‌ی آزمایشی گردهم آورد که اطلاعات مربوط به شبیه‌سازی‌ها، آزمایش‌ها و خطاها را ذخیره می‌کند. به همین دلیل است که بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل نقشی حیاتی برای خود ایجاد کرده است.

با فناوری بلاک چین، قراردادهای هوشمند می‌توانند بسیاری از جنبه‌های رانندگی مانند پرداخت بیمه‌ی خودرو، تعمیرات و عوارض را ساده کنند. پرداخت‌های خودکار مبتنی بر قراردادهای هوشمند در شبکه بلاک چین به صرفه‌جویی در وقت و کاغذبازی و در عین حال شفاف‌سازی و امنیت کمک می‌کند. علاوه بر این، تأیید صحت مسافران و وسایل نقلیه با استفاده از بلاک چین می‌تواند این فرآیند را سریع‌تر و ایمن‌تر کند.

»»» مطالب پیشنهادی
با فناوری‌های خودروهای متصل آشنا شوید

خودروسازان چه نقشی در گسترش استفاده از بلاک چین در خودروهای متصل دارند؟

وقتی صحبت از نقش بلاک‌چین در خودروهای متصل به میان می‌آید، خودروسازان کجا ایستاده‌اند؟

بلاک چین، فناوری مورد استفاده‌ی بسیاری از موسسات مالی بوده و آماده‌ی استفاده توسط خودروسازان، خرده‌فروشان و بیمه‌گران است. برخی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در حال پیشروی برای پیاده‌سازی راه‌حل‌های بلاک چین هستند. البته با بسیاری از موارد استفاده دیگر، مانند تحرک متصل، تولید هوشمند و پرداخت‌های خودکار. برخی از مشهورترین برندهای خودرو در جهان در حال حاضر روی بلاک چین سرمایه‌گذاری کرده و راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهند.

گزارش IBM بیان می‌کند که بیش از 60 درصد از شرکت‌های خودروسازی برای تولید خودروهای آینده روی بلاک‌چین سرمایه‌گذاری خواهند کرد. اینجاست که شاید بتوان به منتقدان این حوزه نشان داد که نقش بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل، پررنگ‌تر از چیزی است که فکر می‌کنند.

چند نمونه از پروژه‌های بلاک چین در حوزه‌ی خودروهای خودران

چند نمونه از پروژه‌های بلاک‌چین در حوزه خودروهای خودران

در این بخش در نظر داریم نمونه‌هایی از حضور بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل را با هم بررسی کنیم.

1. فناوری بلاک چین در آی‌بی‌ام

در سال 2019، آی‌بی‌ام پتنتی را برای پروژه‌ای ثبت کرد که به آن اجازه می‌داد اطلاعات و تعاملات خودروهای خودران را با استفاده از فناوری بلاک چین مدیریت کند. این پتنت، فناوری‌ای را توصیف می‌کرد که به وسایل نقلیه‌ی خودران اجازه می‌داد تا رفتار خودروهای اطراف خود را پیش‌بینی کنند.

2. فناوری بلاک چین با پورشه

پورشه برای ایجاد یک برنامه‌ی مبتنی بر بلاک چین به‌منظور قفل کردن یا باز کردن قفل ماشین‌ها، اعطای دسترسی موقت، ثبت داده‌های ترافیک و دریافت اعلان‌های بی‌درنگ هنگام باز کردن قفل ماشین، به XAIN پیوست.

3. فناوری بلاک چین با آیوتا

متخصصان فناوری بلاک چین آیوتا نیز با جگوار همکاری کرده‌اند تا فناوری کیف پول هوشمند را به وسایل نقلیه‌ی خود بیاورند.

4. پای غول خودروسازی به میان آمد

در سال 2018، غول خودروسازی آمریکایی، جنرال موتورز حق اختراعی را برای پلتفرمی ثبت کرد که داده‌های وسایل نقلیه‌ی خودران را با استفاده از فناوری بلاک‌چین مدیریت می‌کرد. طبق این پتنت، این پلتفرم توزیع و ارتباط داده‌ها را بین خودروهای خودران و امکانات مختلف در شهر یا جاده‌ها امکان‌پذیر می‌کرد. به نظر می‌رسد دیگر راهی جز پذیرفتن نقش حیاتی بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل نیست و تمامی کسانی که تلاش می‌کردند آن را نادیده بگیرند، خودشان امروز به طرفداران این تکنولوژی تبدیل شده‌اند.

۳ روشی که می‌توان از داده‌های خودروهای متصل کسب درآمد کرد

۳ روشی که می‌توان از داده‌های خودروهای متصل کسب درآمد کرد

فناوری بلاک چین می‌تواند یک پلتفرم غیرمتمرکز یکپارچه را ارائه دهد که در آن اطلاعات را می‌توان به‌طور ایمن، ثبت، ردیابی و مدیریت کرد. بد نیست با نمونه‌هاییاز آن آشنا شوید:

  • امکان دسترسی به داده‌های تایید شده در زمان واقعی
  • ایجاد دامنه‌ای از فرصت‌ها و مدل‌های تجاری مانند قراردادهای هوشمند، وام‌دهی همتابه‌همتا، لیزینگ و تامین مالی
  • پیشرفت در تعمیر و نگهداری پیش‌بینی شده و حتی مواردی چون پزشکی قانونی
  • خدمات شارژ هوشمند برای وسایل نقلیه‌ی الکتریکی

در ادامه‌ی بررسی عمیق‌تر مدل‌های کسب‌وکار جدید در جابجایی‌های آینده، این بار 3 روش را بررسی می‌کنیم که کانال‌های غیرمتمرکز، به مدل‌های کسب‌وکار درآمدزایی داده‌های خودروی متصل کمک می‌کنند.

1. معرفی مدل‌های جدید تحرک مشارکتی یا تحرک به‌عنوان یک سرویس

کانال‌های غیرمتمرکز می‌توانند خدمات جابجایی ایمن و قابل اعتمادتری را ارائه دهند. اعتماد، حریم خصوصی داده‌ها و ارتباطات ایمن برای آینده‌ی اشتراک خودرو بسیار مهم هستند و به اولویت بالایی برای خودروسازان، تامین‌کنندگان، ارائه‌دهندگان خدمات و مصرف‌کنندگان تبدیل شده‌اند. در حال حاضر، ارتباطات بین وسایل نقلیه‌ی متصل و سایر زیرساخت‌ها از طریق یک کانال متمرکز انجام می‌شود که دائماً در معرض تهدید است.

فناوری زنجیره‌ی بلوک، یک کانال غیرمتمرکز ارتباطی را فراهم می‌کند و می‌تواند به ایمن نگه داشتن داده‌ها کمک کند. خودروسازان در حال درک پتانسیل فناوری زنجیره‌ی بلاک هستند و اکنون بر روی ساخت خدمات تمرکز کرده‌اند تا از مزایای آن برای احراز هویت راننده در اشتراک‌گذاری خودرو B2C یا احراز هویت پرداخت‌های آنلاین، استفاده کنند. حتی در بازار شخصی نیز بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل انقلاب ایجاد کرده است.

2. پاداش‌های رمزنگاری برای ترویج اشتراک‌گذاری داده‌ها

پاداش‌های رمزنگاری برای ترویج اشتراک‌گذاری داده‌ها

در این بخش تلاش ما این است شما را با مواردی آشنا کنیم که استفاده از بلاک چین را عمومی‌تر می‌کند.

  • ترویج اشتراک‌گذاری داده‌ها و کیف پول‌های دیجیتال خودرویی

جگوار لندرور با شرکت آیوتا با فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) برای یک برنامه‌ی آزمایشی در ایرلند همکاری کرد که به کاربران اجازه می‌داد در ازای اشتراک‌گذاری داده‌ها، ارز دیجیتال آیوتا را دریافت کنند. این داده‌ها شامل شرایط جاده، مانند محل تراکم ترافیک یا چاله‌ها، شرایط خودرو، مانند پارامترهای موتور و ترجیحات شخصی است. این داده‌ها در ازای «پاداش» رمزنگاری به ارائه‌دهندگان ناوبری یا مقامات محلی ارسال می‌شود. از «پاداش‌های» رمزنگاری می‌توان برای «پرداخت خودکار عوارض، هزینه‌های پارکینگ»، شارژ برق، غذا و نوشیدنی و پیش‌پرداخت‌های ارزی/پولی استفاده کرد.

  • اشتراک‌گذاری داده های فضای پارکینگ برای کسب ارز دیجیتال توسط Continental

Continental با Hewlett Packard و Crossbar.io برای ایجاد Earn As You Drive همکاری کرده است. گزارش شده است که این برنامه به رانندگان اجازه می‌دهد تا برای به‌اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد در دسترس بودن پارکینگ خیابان از طریق حسگرهای خودرو، ارز دیجیتال کسب کنند. داده‌ها با یک سازنده، به‌اشتراک گذاشته می‌شود که به‌نوبه‌ی خود آن را به یک سرویس پارکینگ شخص ثالث ارسال می‌کند. این برنامه‌ی جدید بر پلتفرم درآمدزایی داده‌ی مبتنی بر بلاک چین (DMP) Continental متکی است.

  • پاداش‌های رمزنگاری برای ارتقای خدمات Mobility

حالت‌های حرکتی فردی مانند اشتراک داده‌های دوچرخه‌ی برقی، به‌ویژه در سناریوهای شهری پر ازدحام، جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. نوآوران خدمات اشتراک دوچرخه‌ی مبتنی بر رمزارز را راه‌اندازی می‌کنند که امکان استفاده ایمن را برای همه فراهم می‌کند. شرکت‌های اشتراک‌گذاری eBike با همکاری توسعه‌دهندگان یا صرافی‌ها، ارزهای رمزنگاری شده خود را تولید می‌کنند و قصد دارند برای هر سواری خود به‌عنوان پاداش، رمز ارزهای دیجیتال را به مشتریان ارائه دهند. حتی اگر شرکت‌ها با چالش‌های نظارتی روبه‌رو باشند، در مورد استراتژی و توسعه‌ی محصول خود مطمئن هستند.

پاداش‌های ارزهای دیجیتال برای هر دو طرف، ارائه‌دهندگان خدمات اشتراک‌گذاری eBike و همچنین توسعه‌دهندگان یا صرافی‌های ارزهای دیجیتال، یک بازی برد-برد است. کسب درآمد رمزنگاری شده از طریق دوچرخه سواری، یک مدل کسب‌وکار تحرک جدید است که می تواند مشتریان را جذب کند و در عین حال فعالیت‌های مبادلات مبتنی بر بلاک چین را نیز تقویت کند.

اگرچه استفاده از بلاک‌چین قابلیت‌ها و خدمات جدیدی را امکان‌پذیر می‌کند، اما شرکت‌کنندگان باید بر روی ارائه‌ی امنیت برای عملکردها، توکن‌ها و … تمرکز کنند تا تهدیداتی مانند بدافزارهایی که به اندازه‌ی کافی برای تعویض آدرس کریپتو قدرتمند هستند را کاهش دهند.

3. خانه‌ی هوشمند و زیرساخت برقی متصل

خانه هوشمند و زیرساخت برقی متصل

البته که بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل تنها به خیابان‌ها خلاصه نمی‌شود. به همین دلیل است که در این بخش می‌خواهیم از حضور آن‌ها بر عملکرد خانه‌های هوشمند بگوییم.

  • کسب درآمد از داده‌های مبتنی بر بلاک چین برای خانه‌های هوشمند

شرکت شبکه‌ی انرژی E.On یک درخواست ثبت اختراع برای جمع‌آوری اطلاعات مبتنی بر بلاک چین که می‌تواند برای کسب درآمد از داده‌ها استفاده شود، ثبت کرده است. بر اساس گزارش‌ها این دستگاه از حسگرهایی برای جمع‌آوری داده‌های کاربر از برنامه‌های کاربردی خانه‌ی هوشمند استفاده می‌کند، که کاربران می‌توانند به‌طور انتخابی آن‌ها را به اشخاص ثالث بفروشند.

همچنین، بوش در حال کار با EnBW، بر روی یک نمونه‌ی اولیه برای فرآیند شارژ مبتنی بر فناوری بلاک چین است. نمونه‌ی اولیه‌ی بوش وعده می‌دهد که فرآیند شارژ فعلی را ساده‌تر کند؛ بنابراین رانندگان می‌توانند ایستگاهی را پیدا کنند، مکان خود را رزرو کنند و بدون دردسر پرداخت کنند؛ در حالی که خودرو بیشتر کارها را به تنهایی انجام می‌دهد.

  • به‌اشتراک‌گذاری داده‌های انرژی EV با فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)

JLR و آیوتا در حال اجرای نمایشی هستند تا داده‌هایی را در مورد میزان مصرف انرژی جگوار I-Pace و منشأ انرژی برای اطمینان از اینکه از منابع پایدار منشا می‌گیرد، ارائه دهند.

»»» مطالب پیشنهادی
چگونه با کمک بلاک چین، از داده‌های خودروهای متصل کسب درآمد کنیم؟

با تمام این حرف‌ها، در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

خودروها دیگر تنها وسیله‌ای برای حمل‌ونقل نخواهند بود و نقش بلاک چین در پلتفرم خودروهای متصل در انقلاب فناوری آینده بسیار مهم خواهد بود. در حالی که همیشه چالش‌هایی در ادغام فناوری‌های جدید وجود دارد، واضح است که بلاک‌چین روش کار بخش تحرک را تغییر می‌دهد و راه‌حل‌های جدیدی را که ما هرگز فکر نمی‌کردیم، امکان‌پذیر کند. این موضوع به‌خوبی آشکار است. برای محافظت از اطلاعات مالی یا ایمن‌تر کردن مالکیت مشترک، بلاک چین می‌تواند روشی را که داده‌ها در وسایل نقلیه‌ی آینده مدیریت می‌شود، متحول کند و این چیزی است که ارزش بررسی دارد. اگرچه ممکن است در این مسیر تردیدهایی وجود داشته باشد، اما بلاک چین یک فرآیند شفاف و بدون دستکاری از تبادل داده را فراهم می‌کند که در آینده‌ای نزدیک، بیشترین ارزش را برای خودروسازان خواهد داشت.

 

منابع: