نقش اینترنت اشیاء در خودروهای متصل چیست؟

فهرست مطالب

نقش اینترنت اشیاء در خودروهای متصل، به‌خوبی و به‌شکلی واضح قابل درک است. وقتی به‌خوبی مفهوم خودروهای متصل را درک کرده باشیم، می‌بینیم که پایه و اساس خودروهای متصل، اینترنت اشیاء است. اتصال دستگاه‌ها و سنسورهایی که بر روی خودرو نصب شده‌اند و اطلاعات را دریافت می‌کنند، مفهوم واقعی اینترنت اشیاء است. سنسورهایی که باعث می‌شوند ناوگان خودرویی، بتوانند به‌واسطه‌ی اینترنت، با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند و مانند موجوداتی زنده، مکالمه داشته باشند.

در این متن از وبلاگ همران در نظر داریم شما را با نقش اینترنت اشیاء در خودروهای متصل آشنا کنیم. ابتدا توضیحات کوتاهی درباره‌ی خودروهای متصل خواهیم داد. در ادامه‌ی متن، از اینترنت اشیاء می‌گوییم و در نهایت نقش اینترنت اشیاء بر روی خودروهای متصل، بررسی می‌شود.

مروری بر مفهوم خودروهای متصل

مفهوم خودروهای متصل

وقتی صحبت از خوردوهای متصل می‌شود، بیشتر افراد به خودروهای خودران فکر می‌کنند و تصورشان این است که خودروی متصل، یعنی خودرویی که دیگر نیازی به راننده ندارد. البته که این روند فکری اصلا اشتباه نیست، اما خودروهای خودران، مقصد نهایی خودروهای متصل است. امروز لازم نیست که خودروی شما به سنسورهای زیادی مجهز بوده و خودران باشد که بتواند به دیگر ناوگان خودرویی متصل شود.

به‌طور کلی، خودرویی که با استفاده از ابزاری خاص، به اینترنت متصل شده باشد و بتواند داده‌های دیگر ناوگان و اشیاء اطرافش را دریافت کند، با توجه به داده‌هایی که دریافت می‌کند امکان تصمیم‌گیری را برای شما فراهم کند و شرایطی را ایجاد کند که کمترین هزینه و زمان را صرف کنید، در دسته‌ی خودروهای متصل قرار می‌گیرد.

به نظر می‌رسد در همین مرحله از نقش پررنگ اینترنت اشیاء بر خودروهای متصل، آگاه شده باشید.

مفهوم کاملی از اینترنت اشیاء

مفهوم کاملی از اینترنت اشیاء

به طور خلاصه، اینترنت اشیا مفهوم اتصال هر دستگاهی به اینترنت و سایر دستگاه‌های متصل است. اینترنت اشیاء یک شبکه‌ی غول‌پیکر از چیزها و افراد متصل است که همگی داده‌های خود را جمع‌آوری کرده و به اشتراک می‌گذارند. این موضوع، شامل تعداد خارق‌العاده‌ای از اشیاء در هر شکل و اندازه است، از مایکروویوهای هوشمند‌ که به‌طور خودکار غذای شما را برای مدت زمان مناسب طبخ می‌کنند، تا ماشین‌های خودران که حسگرهای پیچیده‌شان اشیاء را در مسیرشان تشخیص می‌دهند و دستگاه‌های تناسب اندام پوشیدنی که سایزها اندازه‌گیری می‌کنند.

نقش اینترنت اشیاء در خودروهای متصل بدین‌شکل است که کلیه‌ی داده‌های هر خودرو دریافت شده و با دیگر ناوگان به اشتراک گذاشته می‌شود.

مثالی برای بررسی عملکرد اینترنت اشیاء در ناوگان خودرویی

عملکرد اینترنت اشیاء در ناوگان خودرویی

پس از بیدار شدن با زنگ موبایل خود، اکنون در حال رانندگی به سمت محل کار هستید. چراغ موتور روشن می‌شود و شما ترجیح می‌دهید مستقیماً به گاراژ نروید، اما اگر موضوع فوری باشد چه؟ در یک خودروی متصل، سنسوری که چراغ چک موتور را روشن می‌کند، با دیگر ناوگان خودرویی ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط تنها بین خودروها ایجاد نمی‌شود. کلیه‌ی اطلاعات خودروی شما برای نزدیک‌ترین فروشنده و یا تعمیرکار نیز ارسال شده و او خود را برای شرایطی که خودروی شما دارد، آماده می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود که مدت زمان زیادی را در تعمیرگاه یا گاراژ معطل نشوید و فرصت برای کارهای روزمره خود داشته باشید. در مدت زمانی که شما خودرو را به تعمیرگاه می‌رسانید، متخصص فرصت دارد تا قطعه‌ی مورد نیازتان را خریداری کند.

»»» مطالب پیشنهادی
اجزای اصلی خودروهای متصل کدامند؟

نقش اینترنت اشیا در خودروهای متصل چیست؟

نقش اینترنت اشیا در خودروهای متصل چیست

اینترنت اشیاء به میلیون‌ها شیء اشاره دارد که در سراسر دنیا به یکدیگر متصل هستند. این اشتراک‌گذاری داده‌ها بدون دخالت انسان صورت می‌گیرد و سنسورها، خود به‌راحتی این اطلاعات را ثبت می‌کنند.

  • هسته‌ی اینترنت اشیاء در صنعت خودرو

اتصال اینترنت اشیاء، حسگرها و گجت‌های هوشمند، محاسبات، برنامه‌های تلفن همراه و سرویس‌های ابری، نحوه‌ی تعامل و استفاده از خودروهایتان را متحول خواهند کرد. پیاده‌سازی برنامه‌های اینترنت اشیاء در صنعت خودرو، به افزایش عملکرد، بهبود طراحی، کاهش هزینه و کنترل کیفیت کمک می‌کند.

صنعت 4.0، راه را با اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی هموار می‌کند. کاربردهای اینترنت اشیا در خودرو بی حد و حصر است.

5 کاربرد برتر اینترنت اشیا در صنعت خودرو

 کاربرد برتر اینترنت اشیا در صنعت خودرو

با فناوری‌های اینترنت اشیا،، صنعت خودرو در حال ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه و پیشرفته است. از جمله راه‌حل‌های خودروهای متصل، می‌توان به سیستم‌های پیشرفته کمک‌راننده، سیستم‌های سرگرمی اطلاعاتی داخل خودرو، راه‌حل‌های ناوبری و تلماتیک، راه‌حل‌های تعمیر و نگهداری پیش‌بینی کننده، اتصال خودرو به خودرو، استفاده از برنامه‌های کاربردی، اتصال خودرو به زیرساخت‌ها، اتصال خودرو به هر آنچه که فکر می‌کنید و …، اشاره کرد.

1. مدیریت خودرو و راننده

مدیریت بهینه‌ی ناوگان، آخرین مورد استفاده از اینترنت اشیاء در صنعت خودرو است که از مزایای اینترنت اشیاء بهره می‌برد و طیف گسترده‌ای از مزایا را در طول عمر به اپراتورهای ناوگان ارائه می‌دهد. شروع این تاثیر با بهینه‌سازی تعمیر و نگهداری و تدارکات، نظارت بر عملکرد راننده، رعایت مقررات زیست‌محیطی و ایمنی مزیت بوده است. علاوه بر ردیابی خودرو، نظارت بر مصرف سوخت، اشتراک‌گذاری آمار در مورد سلامت و عملکرد راننده، ارسال هشدارها، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و یکپارچه‌سازی راه‌حل‌هایی برای نظارت بر وضعیت خدمات، همگی کاربردهای گسترده‌ای از اینترنت اشیاء در مدیریت ناوگان هستند.

2. تلماتیک و ارائه‌ی گزارشات لحظه‌ای

سیستم تلماتیک خودرو، امکان نظارت بر موقعیت، حرکت، وضعیت و رفتار یک وسیله‌ی نقلیه را فراهم می‌کند. وقتی اینترنت اشیاء و تلماتیک با هم ترکیب می‌شوند، وسایل نقلیه را می‌توان با وسایل الکترونیکی، اتصال و سخت‌افزاری که به آن‌ها امکان ارتباط و تعامل با سایر دستگاه‌ها را می‌دهد، تقویت کرد. مزایای استفاده از تلماتیک، شامل دسترسی از راه دور به اطلاعات عملکرد خودرو، کنترل‌های محدودیت سرعت خودرو از راه دور، ناوبری گام‌به‌گام با اطلاعات شخص ثالث تقویت‌شده و اعلان‌های برخورد خودرو به اشخاص ثالث و پاسخ‌دهندگان اضطراری است.

3. خودروی سلولی و اتصال آن به هر چیزی

اطلاعات جریان ترافیک در زمان واقعی، نقشه‌برداری، اطلاعات مربوط به سرگرمی یا دسترسی از راه دور به خدمات اضطراری، همه این خدمات نیاز به اتصال دارند. در مورد استفاده از اینترنت اشیاء در خودرو، شبکه‌ای که خودروها را به هم متصل می‌کند، یک دستگاه است که بر روی آن سیم‌کارت تعبیه شده است. خودرو با استفاده از یک ردیاب خودرویی که قابیلت اتصال به اینترنت دارد، به خودرویی سلولی تبدیل می‌شود.

4. تعمیرات و نگهداری پیش‌بینی شده با اینترنت اشیاء

با تمامی سنسورهایی که بر روی خودرو نصب شده است، می‌توان عملکرد خودرو را به‌خوبی و با دقت ثبت کرد. ثبت همه‌ی داده‌ها شرایطی را ایجاد می‌کند که کلیه‌ی امور قبل از اینکه اتفاق بیفتند، هشدار دهند. امور مربوط به موتور، کنترل می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که مشکلات پیش از رخداد و ایجاد شرایط نگران کننده، اعلام شوند. از جمله مزایای این گزارش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آگاهی از مشکلات خودرو پیش از آنکه خیلی جدی شوند
  • افزایش امکان تعمیرات قطعات و بخش‌هایی که دچار مشکلات شده‌اند، تا 75 درصد
  • اندازه‌گیری عملکرد و پارامترهایی چون دمای موتور خودرو، سرعت حرکت، سیستم‌های الکترونیکی و موقعیت‌های مسیر
  • کاهش هزینه‌های عملکردی خودرو و افزایش بهره‌وری ناوگان

تعمیرات و نگهداری پیش‌بینی شده، شرایط امنیتی را نیز بهبود می‌بخشد. دیگر هیچ خودرویی در مسیر آسیب ندیده یا اینکه دچار مشکل نمی‌شود. رانندگان همواره می‌دانند خودرویی که بر آن سوار شده‌اند، از نظر فنی سالم بوده و هیچ ایرادی ندارد. مگر اینکه خودرو تصادف کند که باز هم همین تصادفات نیز بلافاصله به مدیران گزارش داده می‌شود. همین گزارش به‌موقع، تلفات ناشی از تصادفات را به حداقل می‌رساند. با هر تصادف، لرزش خودرو گزارش شده و جهت حرکت آن نیز ثبت می‌شود. شدت تصادف، اعلام شده و می‌توان میزان تلفات را شناسایی کرد. شناسایی تلفات و اعلام به نزدیک‌ترین مرکز امداد، تلفات را کاهش می‌دهد. پس می‌توان در نهایت به این نتیجه رسید که تعمیرات و نگهداری پیش‌بینی شده، حتی در زمان ثبت تصادفات هم کارساز است.

5. اطلاعات مربوط به سرگرمی در خودرو

وقتی کاربران با ایمیل خاصی موبایل خود را فعال می‌کنند و در آن لیست سرگرمی‌هایشان را وارد می‌کنند، خود به خود اطلاعات خود را به فناوری ابری داده‌اند. بعد از فعال شدن ایمیل بر روی خودرو، این اطلاعات بر روی خودرو نیز به اشتراک گذاشته می‌شود. هر زمانی که بخواهید وارد خودرو شوید، خودرو با توجه به اطلاعاتی که از شما دارد، پیشنهادات جدیدی برای سرگرمی به شما داده یا اینکه با توجه به اطلاعات و داده‌های قبلی، آهنگ یا فیلمی که دوست دارید را برای شما پلی می‌کند.

سرگرمی‌ها حتی شامل سرچ‌های شما هم می‌شود. این داده‌هایی که از شما ثبت شده است، ردپای شما در اینترنت است. اینترنت اشیاء همه‌ی ردپاهای شما را دنبال کرده، بین آن‌ها ارتباط ایجاد می‌کند و با آنالیز کردن این ارتباطات، به یک نتیجه‌ی کلی می‌رسد. نتیجه‌ی کلی، علایق شماست. اگر بخواهیم با یک مثال توضیح دهیم، به نظر می‌رسد که یک نفر عملکرد شما را شنود می‌کند. پس تصمیماتی که گرفته می‌شود بر اساس داده‌های واقعی است.

سخن آخر اینکه

اینترنت اشیاء درست مانند DNA نسل جدید ناوگان خودرویی است. همین موضوع است که باعث می‌شود خودروی شما در جیب‌تان قرار گیرد. ثبت اطلاعات بر روی اپلیکیشن موبایلی، این شرایط را ایجاد کرده است. داده‌ها بر روی اپلیکیشن‌ها ثبت شود و شرایط پیش‌بینی را می‌تواند برای شما فراهم می‌کند. همین موضوع است که باعث می‌شود شما یک قدم از خودروی خود جلوتر باشید. قبل از اینکه رخدادی ایجاد شود، شما آن را می‌دانید و می‌توانید از اتفاقات پیش‌رو، جلوگیری کنید. تسلط زیاد شما بر روی این اطلاعات است که قابلیت در جیب گذاشتن خودرو را فراهم می‌کند.

 

منابع:

فیس‌بوک
توییتر
لینکدین
واتساپ
تلگرام
ایمیل
مهشید جهانگرد
مهشید جهانگرد
مهشید جهانگرد، فارغ‌التحصیل کارشناسی آمار از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد مدیریت بازاریابی از دانشگاه علوم تحقیقات تهران است. خانم جهانگرد متخصص در تولید محتوای متنی در حوزه‌ی خودروهای متصل و تحول دیجیتال هستند. سابقه کاری 6 ساله در نگارش متون تخصصی با موضوعات اینترنت اشیاء، مدیریت ناوگان خودرویی و هوشمندسازی ناوگان از جمله نقاط قوت ایشان است.
مهشید جهانگرد
مهشید جهانگرد
مهشید جهانگرد، فارغ‌التحصیل کارشناسی آمار از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد مدیریت بازاریابی از دانشگاه علوم تحقیقات تهران است. خانم جهانگرد متخصص در تولید محتوای متنی در حوزه‌ی خودروهای متصل و تحول دیجیتال هستند. سابقه کاری 6 ساله در نگارش متون تخصصی با موضوعات اینترنت اشیاء، مدیریت ناوگان خودرویی و هوشمندسازی ناوگان از جمله نقاط قوت ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

خلاصه مطلب

نقش اینترنت اشیاء در خودروهای متصل، نقشی کاملا پررنگ است. این، موضوعی است که باید به آن دقت زیادی کرده و در نظر گرفته شود.