اکوسیستم همران

می‌توان ادعا کرد که سطح ماژولاریتی بالا و تنوع اجزای خودروهای متصل، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این حوزه است؛ به همین دلیل، یک شرکت یا سازمان به‌تنهایی نمی‌تواند پاسخ‌گوی چنین سطحی از تنوع همگون و ناهمگون تولیدی و خدماتی برای کاربران خودروهای متصل باشد. ضمن اینکه در میان همه‌ی ماژول‌ها و خدمات، نیاز به برقراری هماهنگی در بخش‌های مختلفی همچون طراحی، تولید، اجرا و استفاده نیز احساس می‌شود. باتوجه‌به موارد فوق، اکوسیستم خودروهای متصل همران، شبکه‌ای به‌ هم متصل از بازیگران مختلف را فراهم آورده است تا هر کدام، باتوجه‌به تخصص و منابع خود برای شکل دادن به آینده‌ی هوشمند، نقش پررنگ خود را ایفا کند. خودروسازان، قطعه‌سازان، شرکت‌های بیمه، امدادخودرو، اپراتورها، ارائه‌دهندگان رایانش ابری، خدمات امداد و نجات، ازجمله تامین‌کنندگان و بازیگرانی هستند که ارزش پیشنهادی اکوسیستم همران را تکمیل می‌کنند.

اکوسیستم خودروهای متصل

بازیگران اکوسیستم خودروهای متصل

وقتی صحبت از نقش بلاک‌چین در خودروهای متصل به میان می‌آید، خودروسازان کجا ایستاده‌اند؟

خودروسازان

بدون شک خودروسازان یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در اکوسیستم خودروهای متصل همران ایفا می‌کنند. طراحی، ساخت و مونتاژ خودروها، همچنین توسعه‌ و ارائه‌ی خدمات و محصولات جدید مبتنی بر داده‌های خودروهای متصل، ازجمله مسئولیت‌های این گروه از بازیگران است. خودروسازان برای موفقیت در این اکوسیستم باید با سایر بازیگران، مانند قطعه‌سازان، شرکت‌های فناوری‌محور و شرکت‌های بیمه، همکاری کنند. این همکاری به آن‌ها کمک می‌کند تا محصولات و خدمات جدید و نوآورانه را به‌طور بهینه‌تری توسعه دهند.

قطعه‌سازان

قطعه‌سازان در اکوسیستم خودرو متصل نقشی اساسی دارند. آنها مسئول طراحی، ساخت و تأمین اجزای سخت‌افزاری هستند که اکوسیستم خودرو متصل همران را تشکیل می‌دهند. تولید سنسورها، انواع پردازنده‌ها و ماژول‌های ارتباطی، ازجمله وظایف آن‌ها است. حضور قطعه‌سازان، عامل کلیدی در موفقیت اکوسیستم خودرو متصل است. با همکاری بین این دسته از بازیگران، خودروسازان و شرکت‌های فناوری، می‌توان توسعه و ارائه‌ی خودروهای متصل ایمن‌تر، کارآمدتر و لذت‌بخش‌تر را در اکوسیستم همران، تضمین کرد.
اینترنت اشیاء انقلابی در صنعت خودرو ایجاد کرد
پتانسیل درآمدزایی از داده‌ها در اکوسیستم خودروهای متصل

شرکت‌های بیمه

بیمه‌گران از داده‌های خودرو متصل برای ارزیابی ریسک و توسعه‌ی بیمه‌های شخصی‌سازی‌شده استفاده می‌کنند. شرکت بیمه می‌تواند از داده‌ها برای شناسایی رفتار و عادت‌های رانندگی کاربران استفاده کرده و براساس این اطلاعات، جریمه‌، پاداش و سرویس‌های مختلفی را برای آن‌ها پیش‌بینی کند. همچنین، این بازیگران می‌توانند از داده‌های خودرو متصل برای ارائه‌ی بیمه‌های جدید، مانند بیمه‌های مبتنی بر پیمایش (UBI) استفاده کنند. بیمه‌های UBI به بیمه‌گذاران اجازه می‌دهد تا هزینه‌ها را براساس میزان استفاده‌ی کاربر از خودرو تعیین کنند.

امداد خودرو

امدادخودروها در اکوسیستم همران، مسئولیت ارائه‌ی خدمات امدادرسانی به رانندگان خودروهای متصل را برعهده دارد. این بازیگران، برای ارائه‌ی سریع و کارآمدتر خدمات خود از داده‌های خودرو متصل استفاده می‌کنند. با استفاده از این داده‌ها، امدادخودروها می‌توانند بسیار سریع‌تر و به رانندگان خودروهای متصل خدمات ارائه دهند. اعزام خودرو امدادی به محل خرابی خودرو، تعمیرات جزئی خودرو در محل، حمل خودرو به نزدیک‌ترین تعمیرگاه و ارائه‌ی خدمات رفاهی به رانندگان و سرنشینان، نمونه‌هایی از خدمات ذکر شده هستند.

نرخ شارژ ماشین متصل

اپراتورها

اپراتورها یا شرکت‌های مخابراتی، نقش مهمی در اکوسیستم خودروهای متصل همران دارند. اپراتور‌ها شبکه‌های ارتباطی را ایجاد و مدیریت می‌کنند که خودروهای متصل برای برقراری ارتباط با یکدیگر و با دنیای اطراف خود، به آن‌ها نیاز دارند. این شبکه‌ها می‌تواند شامل شبکه‌های سلولی، شبکه‌های Wi-Fi و شبکه‌های بی‌سیم اختصاصی باشند. ارائه‌ی خدمات متنوعی، همچون ناوبری و موقعیت‌یابی، سرگرمی و اطلاعات، امنیتی و نظارتی، پرداخت و خدمات مالی، نمونه‌هایی از خدمات متنوعی هستند که توسط این گروه از بازیگران ارائه می‌شوند.

رایانش ابری

این بازیگران در اکوسیستم همران، مسئول ارائه‌ی زیرساخت‌های ابری برای ذخیره‌سازی، پردازش و تحلیل داده‌های خودرو متصل هستند. داده‌ها، برای طیف گسترده‌ای از اهداف استفاده می‌شوند؛ مانند بهبود ایمنی جاده، افزایش بهره‌وری حمل‌ونقل و ارائه‌ی خدمات جدید و نوآورانه. ارائه‌دهندگان خدمات ابری باید زیرساخت‌های خود را برای پشتیبانی از کلان‌داده‌‌ی خودروهای متصل گسترش دهند. این زیرساخت‌ها می‌توانند شامل فضای ذخیره‌سازی ابری و پردازش و تحلیل داده‌ها در بستر ابر باشند. این خدمات تحلیلی می‌توانند مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین نیز باشند.
تلماتیک در خودروهای متصل، داده‌های تولید شده متعلق به چه کسی است؟

به اکوسیستم خودروهای متصل همران بپیوندید

شما نیز می‌توانید به اکوسیستم همران بپیوندید و به‌عنوان یکی از بازیگران کلیدی، در توسعه‌ی هرچه بیشتر و پیشبرد اهداف این اکوسیستم، فعالیت کنید.

مطالب مرتبط

اکوسیستم خودروهای متصل چیست؟
اکوسیستم خودروهای متصل

اکوسیستم خودروهای متصل چیست؟

در این متن، با اکوسیستم خودروهای متصل و بازیگرانی که نقش پررنگی در این اکوسیستم دارند، بیشتر آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید...
نقش رانندگان در اکوسیستم خودروهای متصل
اکوسیستم خودروهای متصل

نقش رانندگان در اکوسیستم خودروهای متصل چیست؟

نقش رانندگان در اکوسیستم خودروهای متصل آنجا اهمیت پیدا می‌کند که اگر شرکت‌ها این محصول را نپذیرند، اکوسیستم عملا با شکست رو‌به‌رو می‌شود.

بیشتر بخوانید...
نقش ارائه‌دهندگان نرم‌افزار در اکوسیستم خودروهای متصل
اکوسیستم خودروهای متصل

نقش ارائه دهندگان نرم‌افزار در اکوسیستم خودروهای متصل چیست؟

نقش ارائه دهندگان نرم‌افزار در اکوسیستم خودروهای متصل، روشن نشده است. به این دلیل که کسی آن‌ها را با این نام شناسایی نکرده است.

بیشتر بخوانید...